loader image
17 Січня 2021

Вареники з шкварками та сметаною

Україна славиться простими і дуже смачними національними стравами, серед яких вареники – начинка, загорнута в тісто.

Це ситне блюдо має прототип у багатьох країнах, і кулінарна традиція робити вареники саме в Україні з’явилася лише в XVIII столітті, а зміцнилася лише до початку XIX. Саме турецьке блюдо дюш-вра і прийнято вважати найближчим «родичем» українського вареника, яке спочатку прижилося як “вару-ники”, а потім стало називатися варениками і готуватися традиційно з вишнею, сиром, цибулею і шкварками.

На Західній Україні вареники називали “вареними пирогами”, адже насправді процес приготування, крім способу готування, дуже схожий. Варили їх в окропі і обов’язково додавали щедро засмажку на салі з цибулею. Солодкі вареники змащували сметаною або кисляком.

Незважаючи на простоту страви, вареники в українських сім’ях подавали до свят – на весіллях, поминках і хрестинах, під час церковних свят або по неділях.

Начинка

Начинка для вареників здавна варіювалася залежно від дня поста або релігійного свята – від простої до непомірно дорогої і святкової. В основному це була капуста, сир, картопля, мак, вишня, калина та інші сезонні ягоди, фрукти і сухофрукти, квасолеве або горохове пюре і навіть каша – пшенка і гречка. Більшість начинок не прижилися в нашій сучасності, було б дивним пообідати варениками з гречаним борошном в якості начинки, наприклад – як любили в Полтаві і Чернігові.

Ще одна відмінна риса українських вареників – шкварки. Це пережарене до стану чіпсів свиняче сало. Шкварки додавали як всередину солоної начинки – наприклад, картопля з цибулею і шкварками, так і просто заливали готові вареники розтопленим смальцем і шкварками.