loader image
17 Січня 2021

Рожеві озера України – як добратись та що побачити

Чому вода в озерах рожевого кольору?

Найбільша загадка рожевих озер – їх майже фантастичний колір, що забезпечується одноклітинним водоростям дуналиеллою солоноводною. Щоб вижити в таких умовах, під дією сонця водорості виробляють каротиноїди, найбільше – бета-каротин. Чим вища температура, тим більше випаровується води з озер, тим насиченіше рапа та колір. До речі, крім каротиноїдів, в таких озераз багато брому, магнію, натрію та інших мінералів, що робить їх цілющими та корисними. Українські рожеві соляні озера дуже побідні до Мертвого моря (яке, до речі, насправді теж озеро), деякі мають навіть вищу концентрацію морської солі – до 35%. Тож в Генічеську або на Лемурійському озері також можна зробити фото з газетою на плаву, адже через концентрацію солі вода виштовхуватиме тіло.

Найбільша концентрація солених озер в Україні в Херсонській області, а саме в системі заливів озера Сиваш – тут їх близько 200, а концентрація солі деколи досягає 87%! Найпопулярніші озера – Лемурійське та Генічеське, але ми знайшли ще кілька менших озер, які можна відвідати.

Одне з найвідоміших рожевих озер України – Лемурійське. Знаходиться в Херсонській області, в селі Григорівка. Історія озера досить цікава, адже воно утворилося в наслідок людської діяльності. 26 серпня 1969 року на березі Сивашу впав радянський бомбардувальник, під час робіт рятувальники поглибили прірву та й зачепили водоносні горизонти. Згодом воронка наповнилася водою, яка була солоніша за ту, що у Сиваші. Місцеві називали озеро “Яма”, але потім воно отримало назву на честь міфічного континенту Лемурії.

Зараз на озері є мінімальна інфраструктура – душ та туалет. Поряд є джерела з грязями. Найкращий період відвідування Лемурійського озера – літо, адже в цю пору вода активно випаровується, в наслідок чого колір стає насиченішим.

Як доїхати до Лемурійського озера
Автомобілем: через Херсон до Чаплінки, далі на Григорівку та по вказівниках до озера.
Громадським транспортом: потягом до Херсона, потім автобусом до Чаплінки, звідти автобусом, таксі або попуткою до Григорівки.

Генічеське рожеве озеро

Знаходиться Генічеське рожеве озеро в селі Приозерне на арбатські стрільці. Тут видобували сіль ще з 1840 року, але нині завод не працює, а озеро перетворилося в місцевий курорт. Колись саме сюди їздили добувати сіль чумаки. На згадку про промисловий видобуток солі тут залишились руїни заводу та стовпчики, що розділяють озеро на чеки. Сіль у Генічеському озері збагачена бета-каротином, це одне з чотирьох місць у світі, де можна його добути.

Літо – найкращий сезон для відвідування озера в Генічеську, адже в цей період вода стає найбільш насиченого кольору. Глибина озера невелика, проте, прогулюючись, слід пам’ятати, що під шаром солі може знаходитися 1-1,5м багнюки.

Як доїхати до Генічеського рожевого озера
Автомобілем: Від Генічеька вздовж Арбатської стрілки, до вказівника «Пансіонат Арабатська стрілка», за ним праворуч до “Сільпрому”.
Громадським транспортом: до арбатської стрілки (Генічеська, Щасливцеве або іншого населеного пункту на арбатські стрільці), далі на таксі або автобусі до Приозерного.