loader image
7 Грудня 2021

Острів Хортиця

Найбільший острів на Дніпрі, розташований на південь від Дніпровської гідроелектростанції і нині є частиною міста Запоріжжя, має довжину 12 км і ширину 2,5 км і займає площу понад 3 000 га.

Острів лежав на “шляху з варяг у греки” і вперше був згаданий в середині X століття Костянтином VII Багрянородним в його “De-administrando imperio” як острів Святого Григорія. У 972 році князь Святослав I Ігорович загинув в битві з Печенізькими грабіжниками біля прилеглих Дніпровських порогів. Князі Київської Русі при Святополку II. Ізяславичу зібралися на острові в 1103 році, щоб почати кампанію проти половців. У 1224 князі Київської Русі провели на острові нараду, перш ніж вступити в битву з татарами.

Острів зіграв важливу роль у війнах козаків з татарами і поляками. У 1550-х роках князь Дмитро Вишневецький побудував козацьку фортецю в 10 км на північ на острові Мала Хортиця, яка служила оплотом проти різних загарбників. У 1557 році татаро-турецьке військо напало на фортецю і в кінці кінців зруйнувало її. Деякі історики трактують цю фортецю як першу Запорізьку Січ, але більшість місцевих істориків відкидають таке трактування, яка не підтверджується джерелами. У будь-якому випадку, незважаючи на короткий період свого існування, фортеця Хортиця зіграла важливу роль у розвитку українського козацтва.

З невеликими перервами в період З 1596 по 1648 рік на острові Хортиця розміщувався гарнізон реєстрових козаків. Звідси починали свої антипольські повстання гетьмани Тарас Федорович (1630) та Іван Сулима (1635), а в 1648 році гетьман Богдан Хмельницький змусив тікати польський гарнізон.

У 1660-х і 1670-х роках запорізький отаман Іван Сірко використовував острів як військову базу. Острів належав до території Запорізької Січі до його знищення у 1775 році. Під час російсько-турецької війни 1735-9 років в 1737 році тут були побудовані фортеця і верф, залишки яких збереглися до наших днів.

Сьогодні Хортиця – це прекрасний національний історичний і природний заповідник, де знаходиться багато рідкісних видів рослин і тварин.

У 2007 році Хортицький заповідник був визнаний одним з семи чудес світу України.

У 2009 році на Хортиці з’явилася нова визначна пам’ятка – історико-культурний комплекс “Запорізька Січ”, який відразу ж став однією з головних визначних пам’яток острова. Це реконструкція старої козацької фортеці, яка переносить відвідувача в атмосферу Січі 16-18 століть. Тут можна побачити дерев’яну церкву, побудовану в традиційному стилі, козачі солом’яні хати, вози і різні інші споруди.

Головною визначною пам’яткою острова є кінний театр “Запорізький козацький театр”. На імпровізованій сцені проходять театралізовані вистави, де козаки демонструють свою майстерність володіння кіньми, а також різноманітні ігри та розваги. Ви можете взяти участь в церемонії.