Сучасна українська Конституція прийнята Верховною радою України 28 червня 1996 року.
Лінк офіційного сайту для перегляду Конституції України – https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Text
Але давайте повернемося трішки в історію!
Гетьман запорізьких козаків Пилип Орлик був перший, хто створив першу у світі Конституцію.
Документ, укладений ним 5 квітня 1710 року, містив досить символічні інструкції, в яких декларувалися ідеї і принципи, на яких має будуватися козацька держава. Перший пункт присвячений питанню віри, він проголошує православ’я панівною релігією в козацькій державі, а також відновлення автокефалії української церкви. Третій пункт конституції говорить про необхідність “братніх відносин” з Кримським ханством.
Примітно, що в соціально-економічному сенсі конституція Орлика давала більше визнання не стільки козакам, скільки селянам і городянам. Документ, перш за все, строго забороняв примусову працю. Також були передбачені привілеї для міст, яким більше не потрібно було утримувати війська – вони відправлялися в походи за свій рахунок. Згідно Конституції Орлика, дрібні торговці не платили податків. Існував поділ на законодавчу, виконавчу і судову гілки влади. А гарантом цілісності кордонів держави був гетьман – як зараз президент. Загалом, вийшло непогано, але Конституція Орлика так і не вступила в силу.
Староукраїномовний оригінал, підписаний Орликом, супроводжуваний грамотою, підписаною королем Швеції Карлом XII, був знайдений в 2008 році українськими дослідниками в Російському державному архіві давніх актів. Латиномовний оригінал зберігається в Національному архіві Швеції.
Що стосується сучасної Конституції, то процес написання був дуже довгим і складним, і почався він з загальнонаціонального обговорення її положень, розпочатого ще в 1993 році. Фактична робота над нею почалася в парламенті 4 квітня 1996 року, коли 10 парламентських фракцій (крім соціалістів і комуністів) створили міжфракційну депутатську групу з підготовки проекту Конституції.
11 травня 1996 року проект Конституції був внесений до Верховної Ради. Почалася робота в комісіях і сесійній залі. Нарешті, 4 червня 1996 року 258 депутатів проголосували за проект Конституції в першому читанні. А 27 червня почався розгляд документа в другому читанні – так почалася знаменита “конституційна ніч”. Нарешті 28 червня 1996 року, в 9:18 ранку, Конституція була прийнята.
Конституція України 1996 року як вищий законодавчий акт визначила базові принципи організації вищих органів держави і місцевого самоврядування, їх відносини і компетенцію, а також права, свободи і обов’язки людини і громадянина. Затвердження Основного Закону створило юридичну основу для ефективної і раціональної перебудови політичних структур, стабілізації економіки, формування розвиненого громадянського суспільства.