loader image
7 Грудня 2021

Києво-Печерська Лавра

Лавра розташована на 28 гектарах трав’янистих пагорбів над Дніпром на Печерську і її відвідують як туристи, так і православні паломники. Неважко зрозуміти, чому сюди приїжджають туристи: скупчення церков із золотими головами — це свято для очей, скарби скіфського золота можуть зрівнятися з Ермітажем, а підземні лабіринти, усіяні муміями ченців, — екзотика та захоплення.

Лавра – найдавніший монастир. У християнстві символ печери має великий символічний зміст. З цим символом асоціюється народження і воскресіння Ісуса. Для ченця це також символ смерті за колись гріховне людське життя.

У далекому 1051 році преподобний Антоній жив у печері в одному з лісів Київської гори. Його благочестя приваблювало вірних, люди хотіли стати його учнями (засновником Лаври вважається Феодосій фон Печерський).

Грек Антоній і його наступник Феодосій поступово викопали ряд катакомб, в яких вони та інші раби-ченці богослужили, навчалися і жили. Коли вони померли, їхні тіла природним чином збереглися без бальзамування завдяки прохолодній температурі та сухій атмосфері печер. Мумії збереглися до наших днів і є підтвердженням для віруючих, що вони були справжніми святими людьми.

Число ченців зростало, і вони незабаром покинули підземелля; сьогодні печери є лише місцем паломництва.

Монастир також процвітав над землею. Успенський собор будувався з 1073 по 1089 рік як другий великий храм Києва за візантійським зразком, а монастир став інтелектуальним центром Київської Русі, де створювалися літописи та ікони, навчалися будівельники та художники.

Зруйнована татарами в 1240 р. Лавра пережила ряд відроджень і нищівних пожеж, перш ніж у 18 столітті стала значною мірою бароковою. У 1926 р. вона стала музеєм, але в 1988 р. частково повернута Українській Православній Церкві.

ГОЛОВНИЙ УБІР (ST.MARK). Ця реліквія зцілює людей, які її носять. Цей чотирикілограмовий металевий головний убір зберігається в Ближніх печерах. Парафіяни можуть носити його наприкінці молитви. Вони вірять, що він вбирає в себе весь негатив, знімає пристріт та порчу, наповнює чистою енергією.

ЧУДОТВОРНІ ІКОНИ.

Найважливішою реліквією Лаври протягом багатьох століть був чудотворний образ Успіння Божої Матері. Легенда свідчить, що перед походом на Полтаву тут молився Петро Перший. На жаль, ікона втрачена, але копія цієї святині зараз знаходиться в Хрестовоздвиженській церкві над царськими дверима і також є чудотворною.

Ще одна дивовижна картина Божої Матері — «Печерська похвала». Створена у Лаврі у XVIII-XIX століттях і названа так тому, що в ній зберігаються мощі Києво-Печерських святих. Картина лікує хвороби і захищає від труднощів.